Ukazivanje na problem redukcije broja časova u završnim razredima osnovne škole:

 

  1. Online anketa sprovedena je u februaru 2021.godine među nastavnicima osnovnih i srednjih škola, s ciljem da nakon uvođenja reforme obrazovanja 2017. godine saberemo utiske i damo mišljenje o kvalitetu reforme, njenoj primjeni u praksi, sagledavanju uticaja na predmetni program i nastavu iz biologije. Rezultati ankete dostupni su na linku:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfBuZ1HlN5leNm27nqXMOCO1Ju9TNOZBD-GntffdZWXtI4Dfg/viewanalytics

  1. Obraćanje Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta putem Dopisa – Predmet: Preispitivanje (revizija) fonda časova iz biologije u osnovnoj školi upućen državnom sekretaru, Miroslavu Anđeliću 3.2.2021.godine. Na naše obraćanje nismo dobili odgovor, pa smo 4.2021.godine uputili dopis dr Martinu Ćalasanu, kojem smo se obratili i putem e-maila. Ni od njega nismo imali povratnu informaciju.
  2. Članstvo u Fokus grupi za predmet Biologija koju je Zavod za školstvo, Odsjek za istraživanje i razvoj obrazovnog sistema formiralo u cilju sprovođenja istraživanja čiji će rezultati dati smjernice za unapređivanje prirodne grupe predmeta. Devet članova Udruženja biologa Crne Gore-Cellula 16. decembar 2021. godine prisustvovalo je sastanku u Zavodu za školstvo na temu Unapređivanje predmetnog programa Biologija (VI, VII, VIII i IX razred).

Nakon što su članovi Folkus grupe pojedinačno dostavili detaljno popunjen upitnik (za četiri razreda), sa predlozima izmjena (dopune i/ili rasterećenja) predmetnih programa (u elektronskom i štampanom obliku), iznijeli smo zajednički stav:

  • Predmetni program Biologija za VI razred i fond časova predviđen za realizaciju ovih ishoda su usklađeni i sem nekih prijedloga datih s ciljem unapređenja Predmetnog programa nije bilo
  • Predmetni program Biologija za VII razred: fokus grupa predlaže da se u sedmom razredu ostave Obrazovno vaspitni ishodi 1,2,3,4,5,6,7, a da se obrazovno vaspitni ishod 8 izmjesti iz ovog programa i poveže sa fiziologijom koja bi se izučavala u IX razredu sa dva časa nedjeljno;
  • da se Predmetni program za VIII razred izmijeni na način što će se u datom razredu izučavati sadržaji iz Ekologije i zaštite životne sredine i to sa 2 časa nedjeljno (trenutno se izučava u IX razredu sa 1 časom nedjeljno)
  • da se anatomija i fiziologija čovjeka izučavaju vezano i to u IX razredu sa dva časa nedjeljno.

Realizovani projekti; Tokom 2021.godine Udruženje biologa Crne Gore-Cellula realizovalo je sljedeće projekte:

  1. “U skladu s prirodom”, koji je finansijski podržalo Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma na Javnom konkursu  za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama u cilju sprovođenja edukativnih kampanja iz oblasti zaštite vazduha od zagađenja i bezbjednog upravljanja hemikalijama, objavljenom 19.marta 2020.godine. Period realizacije 1. decembar 2020. godine – 19. april 2021.godine.
  2.  “Narušena ravnoteža” koji je finansijski podržalo Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma na Javnom konkursu za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za utvrđivanje “Liste stranih i invazivnih stranih vrsta” objavljenom 19. marta 2020. godine. Period realizacije projekta 1.maj -30. oktobar 2021.godine.
  3.  “Prirodnjaci kreativci” koji je finansijski podržalo Ministarstvo prosvjete, nauke,  kulture i sporta na Javnom konursu “Da talenat nađe put”, za finansiranje projekata/programa u saradnji sa školama u Crnoj Gori u oblasti podrška darovitim učenicima, objavljenog 2.maja 2020.godine. Period realizacije 1. mart -30.avgust 2021.godine.
  1. Kao partnerska NVO sa NVO „Sistem“ realizovali smo projekte “Osjeti prirodu” koji je podržalo Ministarstvo prosvjete, nauke, kultute i sporta na javnom konkursu „Inkluzija na djelu“ za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija u oblasti podrške inkluzivnom obrazovanju. Istoimeno Ministarsvo podržalo je projekat “Mala škola različitosti koje nas dopunjavaju” na Javnom konursu “Da talenat nađe put”, za finansiranje projekata/programa u saradnji sa školama u Crnoj Gori u oblasti podrška darovitim učenicima.
  1. U saradnji sa NVO ”Udruženjem ljubitelja Gorice i prirode” učestvujemo kao partneri u realizaciji projekta ”Green point” pod pokroviteljstvom EU preko javnog poziva ”Povećanje svijesti o ekološkim i klimatskim politikama” koji je raspisala Uprava javnih radova. Period realizacije ovog projekta je februar 2021. godine-februar 2022.godine. U okviru ovog projekta realizovan je niz edukativnih predavanja i terenskih aktivnosti namijenjenih nastavnicima i učenicima osnovnih i srednjih škola.

Realizovane obuke za nastavnike, izrada edukativnog materijala:

  • Obuka za nastavnike i asistente u nastavi o Upotrebi digitalnih alata pogodnih za primjenu u inkluzivnoj nastavi realizovana je 6.III 2021.godine u okviru projekta “Osjeti prirodu”. Polaznici su imali priliku da uz asistenciju dr Branka Anđića kreiraju edukativni materijal u PowerPoint-u i zadatke na Purpose Games platformi. Obuke o Primjeni 3D štampača u izradi nastavnih pomagala i modela realizovane su 10. i 11. marta 2021.godine. Nakon obuka uslijedio je niz radionica realizovanih u aprilu i maju 2021.godine na kojima su djeca učestvovala u izradi edukativnog materijala u PowerPoint-u, izradi i upotrebi edukativnih igrica na Purpose Games platformi i izradi 3D modela. Edukativni materijal je korišćen za rad sa djecom u inkluzivnoj nastavi, kao i Brošura sa uputstvom za izradu edkativnog materijala nalaze se  na sajtu projekti.cellula.me odakle ga zaineresovani članovi mogu preuzeti  http://projekti.cellula.me/index.php/2021/03/04/osjeti-prirodu/
  • Edukativni filmovi:

Edukativni filmovi “Botanika” i “Invazivne biljke” nastali su u cilju unapređenja nastavnog procesa iz oblasti botanike i ekologije biljaka. Namijenjeni su učenicima osnovnog i srednjeg obrazovanja i mogu se koristiti u nastavi  s ciljem da uz prof.botanike, dr Danijelu Stešević, učenici na zanimljiv način prošire znanja o karakterističnim drvenastim biljkama Crne Gore, kao  i znanja o invazivnim biljkama. Filmovi su  distribuirani  ZZŠCG s ciljem da se proslijede Aktivima biologije  i da na taj način  budu dostupani za korišćenje u nastavnom procesu, a mogu  se preuzeti i sa sajta Udruženja link za preuzimanje

http://projekti.cellula.me/index.php/2021/09/12/edukativni-film-botanika/

http://projekti.cellula.me/index.php/2021/10/03/edukativni-film-invazivne-biljke/

  • Online interaktivna mapa i poster invazivnih biljaka nastali su od fotografija biljaka slikanih na označenim lokacijama u Podgorici: Skaline, Gorica, Konik, Vrela ribnička, Stari aerodrom, Zlatica, Zagorič, Blok V, Tološi, Stara Varoš, Centar Podgorice, Union bridge, Sportski centar, Stadion Budućnosti, Cyti kvart …

http://projekti.cellula.me/index.php/2021/10/10/invazivne-strane-biljne-vrste-u-podgorici/

http://projekti.cellula.me/index.php/2021/09/19/interaktivna-mapa-invazivnih-stranih-biljnih-vrsta-u-podgorici/

Volonterske aktivnosti:

U saradnji sa NVO “Sistem” i Glavnim gradom pod sloganom “Čuvajmo Planetu  da nam duže traje” realizovali smo 22. aprila 2021.godine akciju čišćenja dijela Ćemovskog polja u koju je uključen veći broj građana naselja Konik i Stari aerodrom. Takođe smo, u cilju podizanja ekološke svijesti o značaju zaštite životne sredine održali niz edukativnih radionica u OŠ”Božidar Vuković Podgoričanin”, kao i izložbu edukativnog materijala u holu ove škole.

Nakon najvećeg požara, koji je 29. jula 2021.godine buknuo na brdu Gorica i tokom kojeg je izgorelo je 20 hektara (200 000 m²), petina terena Gorice i to uglavnom obraslog odraslom šumom alepskih borova, čempresa, trojanskog hrasta i hrasta medunca, članovi našeg Udruženja podržali su niz akcija sprovedenih na Gorici u organizaciji “Udruženja ljubitelja Gorice i prirode” i u organizaciji Glavnog grada: akcije uklanjanja izgorelog rastinja sa vršnog platoa Gorice, akcije uklanjanja invazivnih biljnih vrsta sa terena Mediteranskog vrta i akciju pošumljavanja Gorice.

Lice ovlašćeno za zastupanje Udruženja

Dragica Vukčević